Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec.

Na konci července 2015 Microsoft uvedl novou verzi Windows. Desátá „wokna“ jsou ve skutečnosti tak trochu uvedením předchozí verze (tedy osmiček) do uživatelsky použitelného stavu, byť i v tomto ohledu mají ještě co dohánět. Najdou se tam i některé další věci zlepšující multiplatformnost či cloud, a postupně by, v řadě dalších aktualizací a v nových aplikacích, mělo dojít k dalším zlepšením.

@365tipů se nijak specificky „určité“ verzi operačního systému nevěnovalo, ale je to jedna z logických možností, takže poté co vyšlo pár úvodních tipů týkajících se aktualizace a získání, tak je čas založit další souhrnnou stránku, kde bude možné vidět pohromadě tipy týkající se čistě Windows 10. A vlastně také Windows, protože ono to nemusí být až tak plně jednoznačně vymezené.

Windows 10 plocha a Start menu

Jak stáhnout Windows 10 a aktualizovat. Na co si dát pozor před i po aktualizaci? se vám bude hodit pokud chcete na Windows 10 přejít. Obsahuje mnoho dílčích krátkých tipů a postřehů. Je v zásadě pokračováním Jak stáhnout Windows 10? Mělo by to být velmi snadné kde se řešilo prakticky jenom to, jak si vytvořit ISO (DVD/USB) a začít instalovat. A také to, kde a jak můžete získat původní Product Key vašich Windows.

POZOR! Windows Anniversary Update přichází v srpnu 2016

Jak získat Windows 10 Anniversary Update ještě než na vás dojde řada. A pokud po instalaci zjistíte, že se vám to poněkud nelíbí, tak třeba pomůže Jak odinstalovat Windows 10 Anniversary Update

Co je nového ve Start menu z Windows 10 Anniversary Update abyste věděli co vás nového čeká po kliknutí na Start.

Po instalaci Windows 10 Anniversary Update si můžete opět vyčistit disk aneb nezapomeňte, že tam zůstane předchozí verze a spousta dalších věcí.

Jak dostat Windows 10 Anniversary Update na tablet s nedostatkem místa na disku aneb Nebylo to až tak jednoduché, ale podařilo se.

Ve Windows 10 Anniversary Update (Srpen 2016) je novinka: Sdílení přes WiFi Sense je pryč

TIP: Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká? vám poradí co dělat, když si něco takového jako je tablet, notebook, 2v1 či počítač koupíte. 

Zásadní tipy pro používání Windows 10 na dotykovém displeji aktualizovaný přehled jak funguje dotykové ovládání ve Windows 10 Anniversary Update.

Windows 10 obecné a starší tipy (přes Windows 10 AU)

Důležité: Jsou Windows 10 zadarmo? A jak dlouho budou zadarmo? Nebude se platit roční poplatek? obsahuje odpovědi na řadu fám a pověr.

Víte, že ve Windows 8 máte službu jménem Historie souborů? A také to, že stejnou službu máte, pochopitelně, i ve Windows 10?

Jak ve Windows 10 změním výchozí prohlížeč? se vám bude hodit, protože Windows 10 změní výchozí prohlížeč na Edge a vůbec si s tím nedělají hlavu.

Windows 10 nejsou dokončené, což je tak nějak jasné. Ale Windows 10 is unfinished to poměrně dobře dokumentuje, zejména to absurdní zmatení v několika dostupných variantách uživatelského rozhraní. Windows 7 a Windows 8 věci jsou stále přítomny a k tomu jsou některé současně i ve Windows 10 podobě a některé dostupné jenom v podobě staré. Těch nedokončených věcí je samozřejmě daleko víc.

Vrtá vám hlavou Jak vypnout Windows (a hlavně Windows 10)? Použijte prostě Alt+F4, vypnutí je v Start menu a také můžete zkusit příkazovou řádku a Shutdown. A v Jak vypnout Windows a vyhnout se čekajícím aktualizacím?, že vám shutdown může pomoci i v téhle situaci.

Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows? Tohle se vám může hodit pro řadu věcí, klidně i doma.

Jak obnovit předchozí systém po aktualizaci na Windows 10 vám poradí, jak případně vrátit zpět předchozí verzi Windows. Ale máte na to jenom měsíc od aktualizace.

To, že Windows 10 umí nahrávat videa přímo z okna na ploše jste možná ani nevěděli, ale nejásejte. Je to bohužel dost omezené jenom na některé grafické karty.  Game DVR teoreticky i vypnout, může totiž mít negativní dopad na výkon her i když se nic nezaznamenává, ale o tom vice v Jak ve Windows 10 vypnout Game DVR (a možná mít rychlejší a snazší hraní)?

Ve Windows 10 se ztratilo přehrávání DVD. Ale možná se zase vrátí. Ale popravdě? Pořiďte si VLC. O tom ostatně bude nakonec řeč v Jak ve Windows Media Player přehrát titulky?

A když už padlo DVD, tak Čím ve Windows vypalovat CD a DVD?

Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)? Najdete tam takový ty věcí okolo PrintScreen a Výstřižků, ale také tipy na řadu dalších screenshotovacích programů. Hodit se může ještě OneDrive občas přebere vládu nad PrintScreen klávesou, co s tím?

První větší várka oprav pro Windows 10 dorazila do Windows Update 5: srpna, má přes 300 MB a můžete si na ní v praxi ověřit jak se dá (či nedá) nastavit automatická aktualizace a automatický restart.

Jak se ve Windows 10 zbavit vyhledávání přes Bing? a Jak nastavím v Edge jiný vyhledávač? může být dost podstatné, protože ono hledat něco českého v Bingu není zrovna výhra. Hodit se může i Jak udělat reset prohlížeče Microsoft Edge?

Windows Feedback je místem pro poučné čtení. Ale také otravnou věcí co po vás něco chce a proto vám tenhle tip poradí, kde se těch zkoumavých otázek zbavit.

Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy vám poradí se zorientovat ve všech věcech souvisejících s vypínáním počítače. Užitečné související je Jak ve Windows znemožnit (vypnout i zapnout) hibernaci?

Jak připojit do Windows 10 kalendáře z Google, iCloudu, Outlooku či odjinud? poradí nejenom jak to napojit, ale také vlastně upozorní na to, že ve Windows je opravdu povedená kalendářová aplikace. A slušná integrace s dalšími částmi Windows 10.

Co se ve Windows 10 stalo s Windows Movie Maker vám poradí, kde stáhnout Windows Movie Maker. Což mimochodem platí i pro starší verze Windows. Pro desítky ale platí, že stáhnete ten pro osmičky.

Související s předchozím je Čím ve Windows 10 nahradit Windows Essentials?, právě Movie Maker byl součástí tohoto končícího balíku programů.

825-330-2015-12-02 09_36_27-Nastavení.png

Nejdůležitější aplikace pro Windows 10 vám poradí, jaké užitečné aplikace si můžete pořídit. Zejména takové, co jsou přizpůsobena novému rozhraní Windows 10 (ale i Windows 8).

Přizpůsobení plochy, menu a tak podobně

Start Menu je zpět a nahradilo původní dlaždice, byť i ty si vlastně můžete stále zapnout. Více v Co byste měli vědět o novém Start Menu ve Windows 10? a v Jak mít Start menu ve Windows 10 na celou obrazovku?

Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10 pokud chcete vědět něco o tom jak funguje hlavní panel ve Windows 10. Ale také pokud byste třeba přemýšleli o tom jak ho použít jinak.

Nastavte si Oznámení ve Windows 10 podle svého a nenechte se terorizovat se pokusí vám ukázat, jak se nastavuje nový systém oznámení od aplikací.

Windows 10 umí rolovat oknem nad kterým je kurzor a jiné drobnosti k myši a touchpadu, kde se možná ještě pár maličkosti změnilo. A Co je to Precison Touchpad (u počítačů s Windows)? A jakou to hraje roli? vám vysvětlí, proč je dobré mít notebook s touchpadem nesoucím označení Precision Touchpad.

Jedna z hodně dobrých novinek jsou virtuální pracovní plochy, více se dozvíte v K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a jak mohu mít virtuální pracovní plochy

Chcete si změnit pozadí pracovní plochy, zamknutého počítače a přihlašovací obrazovky? Poradíme v Jak nastavím pozadí plochy, zamknuté obrazovky a pozadí pro přihlašovací plochu ve Windows 10?. a hodit se může i Jak se zbavit zamykací obrazovky ve Windows 10? plus Jak ve Windows 10 odstranit vaše jméno ze zamykací obrazovky

GodMode pro Windows (a nejenom pro Windows 10) aneb snadný přístup k řadě věcí. A trochu podobné může být Jak vyvolat poněkud utajený Apps View ve Windows 10

Chybí vám na ploše Windows 10 ikonky pro Tento počítač, Síť, Koš či Ovládací Panely? Vraťte je zpět. Kupodivu je to jednoduché, ale musíte vědět kde to v Nastavení najít.

Po prostudování Aero Snap toho ve Windows 10 umí daleko víc. Jak na pozicování oken na displeji? vám asi z těch možností a klávesových zkratek půjde hlava kolem. A bude se vám třeba hodit  Viz Jak ve Windows 10 zakázat Snap Assist? Jak změnit chování Snap Assist?

Co je nového v příkazovém řádku ve Windows 10? A jak se dá ovládat? vám prozradí užitečné věci o změnách klasického cmd.exe, příkazové řádky. Otevřeli jste si příkazovou řádku? Má spoustu klávesových zkratek.  Viz Klávesové zkratky pro příkazovou řádku ve Windows

Kam se ve Windows 10 ztratil Internet Explorer? Mohu se ho uplně zbavit? aneb one se neztratil, protože (bohužel) asi bude potřeba v řadě firem …

Přepněte si Windows 10 do tabletového režimu i na klasickém počítači. Co je to Continuum? Pokud nevíte dozvíte se, pokud nemáte tablet, tak to opravdu nevadí, tabletový režim vypadá povedeně.

Zbavte se zbytečných animací ve Windows. Budou rychlejší, včetně Start menu. Ale dejte si pozor, ať si nevypnete některé opravdu podstatné věci. Jako třeba náhledy (miniatury) na fotky.

K čemu je (bylo) dobré si nastavit domovskou stránku prohlížeče? Jak ji nastavit? Tohle se sice tak trochu věnuje něčemu co je pozůstatek minulosti, ale pořád to může být užitečné.

Kde ve Windows 10 vypnout či zapnout zobrazení data a času v panelu nástrojů? Je to jednoduché, znáte to, když víte kde to hledat.

Jak mít na displeji Windows 10 tabletu panel nástrojů i klávesnici? pomůže pokud používáte tablet.

Jak vypnout nebo zapnout Centrum akcí (Action Center) ve Windows 10 vám poradí, jak se případně zbavit té věci co na tabletu vytahujete zprav a na PC otevíráte přes ikonku v liště.

Jak vypnout ikonu WiFi na zamykací/přihlašovací obrazovce ve Windows 10? vám poradí, pokud nechcete mít přepínání sítí na zamknuté/přihlašovací obrazovce.

Jak ve Windows 10 změnit barvu nadpisu (titulku) okna (pouze pro pokročilé) a prosím pěkně, to o tom „pro pokročilé“ fakt berte vážně.

Povolte si ve Windows 10 skrytý temný motiv vám pomůže vydat se na temnou stranu.

Hodit se vám bude i Jak ve Windows 10 připnout webovou adresu do Start obrazovky? ale nečekejte, že by to snad bylo jednoduché. A už vůbec nečekejte přejmenovávání, dokonce ani snadné mazání.

Jak ve Windows změnit rozlišení? Jak na změnu rozlišení displeje? Zní to jednoduše, ale kupodivu se k tomu dá dostat až přes druhé klíkání. Dost zvláštní nápad, tohle by mělo být snadno ihned dostupné.

Je dobré vědět, že ve Windows Home je na výběr Windows Spotlight a tady se vám bude hodit tip Jak vypnout inzeráty na obrazovce zamknutých Windows 10?

Jak zrychlit otevření pomalu se otevírající složky ve Windows. Třeba té se staženými soubory sice nevypadá jako něco extrémně užitečného. Ale tohle pochopíte, až na to narazíte.

Hodit se bude určitě i Jak ve Windows zobrazit skryté soubory?

Kde ve Windows najdu Group Policy Editor a k čemu je to dobré? Tohle vám poradí s užitečnou věcí. Česky se jmenuje Editor místních zásad skupiny (ano, děsně) a zkratku má GPE.

Jak nastavit Windows, aby se neptaly čím mají otevřít soubor? vás může zbavit jednoho otravného dialogu.

Jak nastavit synchronizaci nastavení Windows 10 mezi počítači? můžete brát jak úvod do tajuplných možností synchronizace nastavení uživatelského účtu. Ale třeba i jako dobrou radu jak si při každém změně obrázku na ploše v počítači nezměnit ten v notebooku.

Otazníky okolo soukromí a bezpečnosti

Proč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu? A nejenom k Windows řeší tzv. Microsoft Account, dřívější Windows Live ID. Jak smazat Microsoft účet a přihlašovat se do Windows lokálním účtem? vám poradí jak ve Windows přepnout na lokální účet a případně i jak Microsoftí účet smazat.

Důležitá věc týkající se bezpečnosti Wi-Fi sítí je k nalezení v Jak vypnout sdílení WiFi ve Windows 10? Jak zamezit sdílení hesel k vaší WiFi? POZOR: Ve Windows 10 Anniversary Update (Srpen 2016) je novinka: Sdílení přes WiFi Sense je pryč

Jak se ve Windows 10 podívat na uložená hesla k WiFi? Snadno, dokonce je to možné více způsoby.

Jak se ve Windows 10 zbavit uložených Wi-Fi sítí? poradí jak to udělat myší i příkazovou řádko.

Jak zamezit využití mého počítače pro aktualizace dalších počítačů s Windows 10? může být dost podstatný tip, zejména pokud máte třeba mobilní připojení, ale i bezpečnostní hledisku tu hraje roli. Co se Windows Update týče, tak ještě věnujte pozornost Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů? a Jak zabránit (dočasně) aktualizaci Windows či ovladače ve Windows 10?

Když instaluji grafické ovladače pro (například Nvidia), mám instalovat vše co mi to nabízí? se sluší ukázat, když už padlo to slovo ovladače. A jisté je, že  Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu? se vám bude taky hodně hodit.

Zcela zamezit aktualizacím (a tím i restartům)? Ano, i to je možné, ale jde jen přes vypnutí služby Windows Update a pokud se to rozhodnete udělat, měli byste vědět co děláte.

Pokud řešíte jak se zbavít personalizované inzerce od Microsoftu (ve Windows 10 i jinde), tak poradíme i v tomto ohledu. A netýká se to jenom Windows 10. Pokračovat můžete v Proč mají moje Windows 10 přiřazený unikátní inzertní identifikátor?

Kde u Microsoftu smazat vaše nashromážděné osobní informace?  souvisí s předchozím, protože tady zjistíte, kde u Microsoftu na webu můžete smazat všechno možné (i nemožné) co si o vás shromažďuje.

TIP: Smluvní dokumenty, které byste měli znát jsou Smlouva o poskytování služeb společnosti Microsoft a Prohlášení společnosti Microsoft o zásadách ochrany osobních údajů

Na Lupě vyšlo Jak je to s Windows 10 a zásadním útokem na naše soukromí kde je shrnutí doposud zjištěných „zádrhelů“, které ovlivňují ve Windows 10 soukromí. Dojde na ně i ve zdejších tipech, ale asi jedno po druhém. A určitě se najde ještě leccos dalšího. Některé věci už nicméně pokryté jsou.

Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná? je možná jeden z těch podstatnějších kousků. Tedy pokud jste paranoidní, protože pro „obyčejné“ lidi tohle není téma.

Cortana ve Windows 10 Anniversary Update umí řadu nových věcí a v Česku máme opět smůlu je smutný dodatek z uvedení nových Windows v roce 2016. A v Jak do Androidu dostat Cortanu od Microsoftu? A co to umožní? zjistíte, jak ji přeci jen mít, ač to v Česku není podporované. Ale platí to až od Windows 10 Anniversary Update.

Windows 10 umožní instalovat aplikace i odjinud, než z Windows Store je trošku specializovanější záležitost, spíš pro vývojáře, ale až narazíte na „sideloading“ a nutnost „to povolit“, tak to je ono. A když už jsme u té instalace, Jak ve Windows zamezit uživatelům instalovat další programy se třeba taky bude hodit.

Co je nového u Microsoftu v Pravidlech ochrany osobních údajů? na Lupě prochází poměrně podrobně podmínky Microsoftu týkající se soukromí.

Víte Jak se ve Windows přihlásit (přehlásit) na jiný účet? Respektive, víte vůbec, že můžete mít v počítači víc účtů? A také to, že můžete povolit účet pro hosta (guest account)?

Přidejte si na přihlašovací obrazovku Windows informaci o vlastníkovi počítače – ta se ukáže komukoliv kdo zapne, například, váš ztracený či někde zapomenutí notebook či tablet.

Jak ve Windows zaheslovat složku? Tohle je vlastně tip, který vás tak trochu zklame.

Co to znamená, když Windows 10 upozorňuje na aplikaci používající moji polohu? A dozvíte se tam i jak aplikacím zjišťování polohy zakázat.

Hodit se vám může ještě K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?. a také Co je to MAC adresa? A jk zjistit jakou ji mám v počítači (či jinde)

Jak zakázat Windows Script Host (WSH), tedy spouštění JavaScript/VBScript kódu ve Windows?  se dozvíte něco užitečného pro ochranu proti ransomware, které se objevilo v červnu 2016.

Jak bezpečně smažu obsah pevného disku  vám poradí v okamžiku, kdy se zbavujete staršího počítače nebo prostě pevného/SSD disku samotného.

Jak šifrovat data na USB klíčence? je dobré téma, protože USB klíčenka občas obsahuje věci, které rozhodně nikdo cizí dostat do rukou nemá. Přitom je to tak snadné ji ztratit.

Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? najdete přehled správců hesel, které si můžete pořídit. Pro počítač, tablet i telefon.

Jaké to je, mít Windows 10 na tabletu?

Toshiba Encore WT8-A prošla aktualizaci z Windows 8.1 na Windows 10 a postupně vzniká soupis toho, co si o Windows na tabletu myslet. S čím se budete potýkat, co je dobré, jak řešit některé věci, jaký software/aplikace si můžete pořidit. Začíná to případně prvním dílem, pokračuje druhým a zde přichází třetí (v tom právě najdete nějaké tipy na užitečné nativní aplikace).

Pozor na viry, malware a crapware spojené s Windows 10

Chcete rychle Windows 10? Reagujete na e-mail a pořídíte si bitcoinové ransomware. Ano, tak to je, falešné maily těží z toho, že lidé (zbytečně) čekají na „rezervaci“ Windows 10. A související kousek?  Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává? Najdete v něm screenshot z nabídky Torrentů, je plná Windows 10.

Windows Defender

Pokud máte Windows 10 Anniversary Update (AU), tak čtěte Co je nového ve Windows Defenderu ve Windows 10 Anniversary Update

Kde vypnout a zapnout Windows Defender? A jak je to s antivirem ve Windows 10? vám prozradí, že ve Windows 10 je zabudovaný Windows Defender.

Jak ve Windows 10 zakázat Windows Defender. A jak ho odinstalovat? Tohle vám ukáže, jak opravdu Defender vypnout. Ale bohužel, odinstalovat ho nejde.

Jak nastavit Windows Defender aby hledal i Potenciálně nechtěné programy (PUP) je docela dobrá vychytávka. Protože klasicky, Defender tyhle zvířátka vůbec neřeší. A měl by.

Řešení chyb a záludností

Co s chybou 0x80073cf0 ve Windows 10? A tím nefunkční aktualizací aplikací ze Store?

Jak vyřešit zasekávající se klávesy ve hrách ve Windows? A věřte mi, tohle je tak nepříjemná věc, že budete hodně jásat jakmile se jí zbavíte.

Jak kalibrovat dotykový displej ve Windows 10? Co dělat, když špatně snímá dotyk? Tohle vám možná pomůže napravit stávkující dotykový displej.

Jak ve Windows restartovat Explorer? je dobré vědět v okamžiku, kdy je to právě Průzkumník Windows (Explorer) co stávkuje.

TaskManager/Správce úloh ve Windows umí zkopírovat informace do Schránky a to se vám může čas od času hodit.

Starší i novější tipy, které se netýkají pouze Windows 10

Jak funguje „Reset This PC“ ve Windows 10 a Windows 8? Jak uvést Windows do počátečního stavu? Užitečná funkčnost, u které je dobré vědět jak to funguje.

Kde ve Windows najdete Poradce při potížích (Troubleshooters)? se týká sice hlavně Windows 10, ale i v předchozích verzích už některé z těchto užitečných pomocníků byly.

Jak omezit velikost Koše (Recycle Bin) ve Windows? Taková trochu trivialita, ale občas to někdo neví.

Tenhle tip, tedy Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware, asi raději ani nechtějte potřebovat. Protože pokud si ve Windows něco takového pořídíte, bude to dost špatné.

Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba? vám odpoví na letitou otázku, zda je potřeba ještě stále pouštět defragmentaci disku. A když už je řeč o discích, tak Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat. Protože zálohování je hodně důležitá věc.

Jak odstranit z vašeho počítače JavuJak zakázat Flash a jak odstranit QuickTime se pro Windows sakra hodí. Všechny tyto věci jsou zdrojem zásadních bezpečnostních problémů.

Hledáte alternativní programy k různým placeným věcem? Tady je řada různých tipů: K Adobe Illustrator za Photoshop. Případně v Tipy na hodně užitečné software, které navíc můžete mít zdarma najdete desítky různorodých tipů na software pro Windows.

Klávesové zkratky, aneb znáte Ctrl+C? Ctrl+V? Ctrl+Ins? Shift+Ins? Pokud je neznáte, tak tady je poznáte. A mohou vám ušetřit spoustu času.

Jak se píše zavináč? Aneb „takový to divný a“ neboli „@“ možná i „&“. A jak se píše hashtag?  se vám bude hodit, pokud se ještě nevyznáte v tajích české klávesnice.

Jak přes numerickou klávesnici ve Windows zadávat znaky z Unicode? Tady se dozvíte jak si přepnout numerickou klávesnici, aby šla použít pro Unicode znaky.

A když už tedy jsme u té klávesnice, tak následující tip sakra oceníte: Pořiďte si normální dotykovou klávesnici na Windows 10 tabletu, ne tu českou hrůznost

Jak zjistím, jestli mi funguje připojení na Internet? poslouží nejenom těm co mají Windows.

Co je to ten DOS? A příkazová řádka? Víte, že vaše Windows něco takového mají? A že to může být velmi užitečné?

Naučit se virtualizaci může být hodně dobrá věc, zkuste se o tom víc dozvědět ve Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí. Microsoft má navíc ve vyšších verzích Windows vlastní Hyper-V o kterém se vše potřebné dozvíte v Jak ve Windows 10 zprovoznit virtuální stroj bez extra software

Bude se vám k tou ještě hodit Jak vytvořit bootovatelný USB disk ve Windows (ale i Linuxu) a Jak ve Windows spustit původní programy pro DOS?

Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Přináší tipy na pomůcky pro vyčištění disku. A až se pro některou rozhodnete, můžete pokračovat do Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows? SSD v názvu tipu se nenechte mýlit, poslouží vám to velmi dobře u jakéhokoliv disku. A v Jak získat skryté volby v Nástroji na Vyčištění disku ve Windows se dozvíte, že Nástroj na vyčištění disku toho umí vyčistit více.

Pro případné uvolnění místa se může hodit i Jak se ve Windows 10 zbavit předinstalovaných aplikací

Jak ve Windows 10 zobrazit nápovědu? Kde ji najdu? A moc se nedivte, ono to není tak jednoduché.

Microsoft Edge má také ladící nástroj pro webové vývojáře. Visí na F12 a bude se vám hodit stejně jako v Chrome nebo ve Firefoxu.

V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí. Tohle vám poradí, co si na PDF pořídit, pokud nechcete „originály“ od Adobe.

Nastavte si lépe vyhledávání ve Windows. Případně ho můžete i vypnout, protože možná jste na tom jako autor tipu, vlastně něco takového nikdy nepoužíváte.

Jak smazat soubor, o kterém Windows píše, že ho něco používá? Pokud jste tohle potkali, tak víte, že to vůbec není zábavné. A podobný tip,  Jak ve Windows smazat soubor, který má příliš dlouhé jméno? poradí jak smazat soubor návratem na samý počátek. Do doby kdy světu vládl DOS.

Jak přesvědčit Windows aby při spuštění byl aktivní NumLock se vám bude hodit možná současně k  Ve Windows 10 si k přihlašovacímu heslu můžete pořídit PIN. A je to hodně užitečné a souvisí s tím i Jak ve Windows 10 vypnout heslo po probuzení?

Dvojková, desitková, šestnáctková a osmičková soustava? Co s tím? ve skutečnosti je i tipem na to, že kalkulačka ve Windows toho umí víc než jenom základní operace.

Jak nastavit jas displeje notebooku/laptopu?  Tady poradíme i co dělat, když vám displej po zapojení napájení zhasne.

Nepostradatelná rozšíření pro Chrome mohou pomoci v řadě věcí. Produktivitě, bezpečnost, zpřístupnit užitečné služby. A v Jak zjistím, co mi nadměrně zatěžuje Google Chrome? poradíme, že Chrome má Správce úloh. A bude se vám hodit, pokud si pořídíte příliš mnoho rozšíření. Máte-li Firefox, je tu Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Mozillu Firefox? A nechybí ani Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Internet Explorer či Edge?

S předchozím trochu souvisí Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy

 Jak změním písmeno disku ve Windows (pevného, CD/DVD, virtuálního, USB, atd). a Jak ve Windows 10 připojit ISO image (či VHD image) jako disk? se hodí hezky k sobě.

A když už jsme u disků (a USB) tak je tu důležitá otázka. Mohu vytáhnout USB klíčenku z počítače bez odpojení v menu?

Pokud máte dostatek paměti ve Windows, můžete zkusit zrušit virtuální paměť? Vlastně na tohle je jednoduchá odpověď. Můžete. Ale je dobré vědět víc věcí, které s tím souvisí. A v Co je to Superfetch a Prefetch. A jak to zakázat se dozvíte o něčem, co je možná lepší vypnout, než řešit odkládací paměť.

V Jak mít v počítači s Windows iTunes ale spouštět je jen podle potřeby zjistíte jak se zbavit věčně běžících a náročných služeb souvisejících s iTunes. Ve Windows tenhle software je reálně potřeba tak párkrát do roka.

Jak rychle otevřít příkazovou řádku Windows jako správce? poradí jedno užitečné urychlení oproti běžným cestám. A hodit se k tomu může i Jak ve Windows 10 (ale i dřívějších verzích) získat použitelný účet správce?

Hodně dlouhé Jak ve Windows šetřit paměť, procesor a vůbec zlepšit výkon počítače shrnuje vše podstatné k tématu a přidává věci, které (prozatím) nemají samostatný tip.

Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače? je hodně užitečná rada, kterou nejspíš budete nutně potřebovat až poté, co přijdete o e-maily.

K čemu slouží ve Windows příkaz ipconfig vás naučí jeden zajímavý příkaz (pro příkazovou řádku). A K čemu slouží ve Windows příkaz netstat? vás naučí další.

Jak ve Windows 10 nastavit, že určité připojení je účtované podle objemu dat aneb dobrá zpráva je, že tohle jde nastavit pro WiFi, ale ne pro Ethernet. A u Bluetooth je mnoho otazníků.

Jak ověřit integritu systémových souborů ve Windows a opravit je? Pomocí SFC a FixWin for Windows 10 vám může pomoci napravit řadu věcí vám pomohou při řešení problémů. Ne 100% ale často ano.

Jak zrychlit síť ve Windows, pokud jste na opravdu rychlém připojení ukazuje na dva užitečné způsoby změny nastavení TCP/IP sítě pomocí příkazu netsh.

Mám ve Windows spoustu Visual C++ Redistributable. Mohu ty starší odstranit? Nabízí řešení jedné letité stále se vracející záhady.

Jak odinstalovat Microsoft Office? vám poradí jak na to, když klasické odstranění programu přes řídící panel nefunguje.

A když už jsme u té odinstalace, Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows? poradí pomůcky na odinstalaci, které jsou podstatně lepší, než klasicky Přidat/Odebrat Programy.

Jak ve Windows vypnout Aero? se Windows 10 vlastně už netýká. Dokonce už ani moc ne Windows 8/8.1. Ale třeba máte Visty nebo sedmičky.

Jak je to s projekcí displejů mobilních telefonů na Windows 10? A co je to Miracast? vlastně poradí v několika věcech. Co že je to ten Miracast, pomůže s Androidem, ukáže jak připojit Windows na bezdrátový projektor.

V Co je to RAMDisk a jak si ho pořídit ve Windows? se možná dovíte o něčem, co jste nikdy v životě nepotkali.

V Co je to Dual Boot? zjistíte, že na jednom počítači je možné mít více operačních systémů a spouštět je podle potřeby.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Advertisements