Instagram pro začátečníky? Máme tu návod pro Instagram, pokud ho postrádáte

Instagram, obrázková sociální síť, kterou můžete používat vlastně jenom pouze pokud máte mobilní telefon. Webovou podobu má částečnou, zásadní pro používání ale je, abyste fotili a fotili a fotili. Mobile, ale můžete třeba i foťákem či zrcadlovkou a fotky tam poté nahrávat. Najdete tam fantastické fotky, fotografy, šikovné lidi co fotí zajímavě mobile. A taky záplavu mladých lidí.

Jako všechny souhrnné návody, i tento se bude rozrůstat postupně tak, jak se budou objevovat nové tipy. Možná se vám bude hodit, že podobné souhrnné návody zde najdete pro Twitter, Facebook, soukromí na Facebooku soukromí na Internetu a webdesign. A nechybí ani Všechno co jste chtěli vědět o Pinterestu a báli se zeptat?

TIP: Chcete se naučit používat Instagram? Školení Instagram pro firemní i osobní marketing vám přesně tohle přinese. Podívejte se na volné termíny tohoto školení Instagramu v Dobrém webu. 

Kudy začít?

Tudy: Co si počít s tím Instagramem poté, co si založíte účet? Instagram pro začátečníky! Protože tady jsou popsané základní mechanismy fungování Instagramu a velmi dobře vám to poslouží i pro firemní instagram. Při zakládání nezapomeňte na nutnost chránit účet, takže Jak zapnout dvoufaktorové ověření přihlášení na Instagramu.

Pokračování asi v Než začnete sledovat lidi na Twitteru či Instagramu, dejte svému účtu duši (pardon, obsah), byť to by vlastně měl být ten začátek. Po založení účtu na Instagramu se opravdu postarejte aby měl obsah, tvář, popis, atd.

Je dobré se mít kde inspirovat, takže si projděte Nejsledovanější české účty na Instagramu a světově nejsledovanější účty na Instagramu.

Kolik uživatelů má český Instagram a jak je to s věkovým složením uživatelů? zjistíte jak je to s věkem uživatelů českého Instagramu. Pro využití je to dost podstatné, třeba proto, abyste věděli zda vůbec máte šanci vaši cílovou skupinu na Instagramu najít.

Propojování a napojování, správa účtů

Hodně se vám bude hodit Jak dostat fotku z Instagramu na Twitter aby byla vidět? Přes IFTTT! ale je to už trochu pro pokročilé. Řeší to neochotu Instagramu a Twitteru spolupracovat. O IFTTT je řeč ještě v samostatném tipu, ten vám poradí jak automatizovat váš Internet.

V Jak mít na Instagramu víc profilů? zjistíte, že Instagram bohužel nemá žádné snadné cesty jak používat více účtů – hlavně proto, že se brání nahrávání fotek jinudy, než prostě jen skrz Instagram. v únoru 2016 přišla konečně možnost přepínat do aplikací pro iOS/Android. Detaily případně v Jak přidat další účty na Instagram. A jak je přepínat. Pro doplnění Jak mít na sociálních sítích více profilů a snadno s nimi pracovat?

Pro pokročilejší je Jak se dozvědět více o tom jak funguje účet na Instagramu, nějaké ty analytické nástroje. Sám Instagram vám toho o vašem účtu moc neřekne, takže je dobré vědět kde najít další pomůcky. Jednou z nic je mimochodemi české Obrazeni.cz, o tom se ale dozvíte ještě trochu i v Klaboseni.cz a Obrazeni.cz jsou cesta jak vědět víc o českém Twitteru a Instagramu

825-258-pexels-coffee-cup-bed-bedroom

Můžete přijít  o účet na Instagramu, pokud ho nebudete používat? To si pište, že ano. Instagram ale bohužel neříká po jaké době účet smaže.

Instagram můžete spravovat i z webu. Ne vše, ale dost toho jde. Nebudete sice moci nahrávat fotky ani přidávat či měnit popisek fotky (a ani samotnou fotku), ale hodně věcí tam dělat jde. Od konce března 2016 jsou Upozornění (notifikace) z Instagramu nově i ve webové verzi a tohle se může docela dost hodit. A od října 2016 Instagram má univerzální Windows 10 aplikaci

Na Instagramu můžete dostávat upozornění na nové příspěvky určitého účtu ale pozor, ať to nepřeženete.

Jak z konference posílat foto, video i texty na více sociálních kanálů? Instagram a IFTTT pomohou je velmi praktická ukázka toho jak využít Instagram pro pořizování fotografií, které poté nasdílíte na další sociální sítě. Pokračování je v  Jak snadno z mobilu používaného pro sociální marketing dostat fotky a další obsah? Poradí, jak věci schované v mobilu dostat do cloudu a do počítače. Což se vám pro sociální sítě bude sakra hodit.

Jak automatizovat zveřejnění příspěvků na Instagram? Bude vám to chybět, možnost naplánovat si zveřejnění příspěvků v určitý den a hodinu. A zůstane u toho, že vám to bude chybět.  V Jak (a pomocí čeho) plánovat příspěvky na sociální sítě se dozvíte všechno o plánování a zveřejňování příspěvků na sociální sítě, včetně dalších aplikací a software k tomu použitelných.

Jak udělat na Instagramu koláž. A vlastně nejenom tam sice vzniklo „pro Instagram“, ale všechny tam uvedené aplikace i programy můžete použít i mimo Instagram.

Obsah, hashtagy a další důležitosti

Dál byste měli vědět, že Instagram a hashtagy, jdou opravdu dobře dohromady. . To co je nakousnuté v prvním tipu, tady je rozvedené do větších detailů. Pokud vám není jasné jak se hashtagy dostávají k příspěvkům, tak je jednoduché, prostě se píší přímo v textu příspěvku, ale blíže viz Jak přidám hashtag na Instagram? A vlastně nejenom na Instagram

Měli byste také vědět, že Instagram umí videa, podrobbnosti najdete v Instagram, Vine či Hyperlapse jsou dobré nástroje na fotografie i videa, nejenom sociální sítě. S videem souvisí to, že Instagram má fantastickou aplikaci Hyperlapse, ta pořizuje taková ta zrychlená, timelapse, videa.

V Nepodstradatelných aplikacích pro iPad či iPhone a pochopitelně i v Nepostradatelných aplikacích pro Android najdete některé vhodné doplňkypro Instagram. Ne přímo pro něj, ale prostě mobilní aplikace pro práci s fotkami. Některé další pomůcky, dost často ve webové podobě najdete ještě v užitečných pomůckách pro Pinterest a přehledu online služeb pro tvorbu letáků. bannerů, log či obrázků s citacemi.

Možná bude zajímavé umět využívat jednoduchá videa v marketingu. Tady pomůže třeba Jak vytvořit video v YouTube z posloupnosti obrázků či screenshotů. Pro Instagram postačí, když se vejdete do 16 sekund.

Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? oceníte třeba v okamžiku, kdy budete pátrat, odkud se objevují fotky na nějakém fake účtu.

Mít Instagram je jedna věc, ale možná k němu budete chtít pořídit blog. Ideálně fotoblog. Poradíme v Kde si mohou založit a psát blog?

Jak je možné, že někdo lajkuje nebo sdílí můj měsíce starý příspěvek? vám prozradí to, proč se na vašich starých fotkách mohou objevit srdíčka i komentáře. A jak je to s případným opakováním, protože i na Instagramu platí, že můžete starší fotky pouštět znovu. A firmy i lidé to dělají běžně.

K zmíněnému opakování se bude hodit Mohu na sociálních sítích opakovat příspěvky tím, že dřívější zveřejnění smažu?. A ano, i na Instagramu se běžně opakuje.

Měli byste vědět, že na konci srpna 2015 končí Instagram s výlučně čtvercovými fotografiemi i videem a bude možné mít jak původní čtvercový formát, tak klasické foto i video na výšku i na šířku. Viz Konec Instagramu jak ho známe, fotky už nebudou (jenom) čtvercové. 

Příběhy neboli Stories

Jak funguje Live Video v Příbězích na Instagramu? a  Jak na Instagram Příběhy (Instagram Stories) kompletně naučí jak používat Příběhy. Funkčnost, kterou Instagram v roce 2016 okopíroval od Snapchatu.

Jak vytvořit (na Instagramu) příběh z více fotografií? zjistíte, jak opravdu vytvářet příběhy, které něco postupně vypráví. A také tím trochu připomeňme, že do Příběhů se nevkládá jedna fotka či video, ale kolik chcete.

Další praktické užitečnosti

Jak otočím špatně vyfocenou fotku na Instagramu? A co vůbec jde dělat s fotkou? Jedna užitečná rada k otáčení fotek, něco o tom co s nimi jde dělat a tak jak je to s čtvercovými na nečtvercovými fotkami.

Jaké velikosti fotografií používá Instagram? A jaké jsou ostatní použité obrázky? Tohle vám poradí jak je to s rozměrem fotek. Všech. A Jaké jsou aktuální rozměry inzerce na sociálních sítích vám prozradí jak je to s rozměry inzerátů.

Není 4:3 totéž jako 16:9? A co tohle vlastně znamená? se bude hodit pro Instagram hodně, přeci jen je hlavně o fotografování.

Instagram umožňuje vytvářet privátní kolekce fotografií, od dubna 2017. Je to ale čistě soukromé, takže pro firemní marketing to má omezenější využití.

Jak často přispívat na váš osobní profil na Twitteru, Facebooku (atd)? se sice týká hlavně osobního účtu, ale může to být dost podstatné čtení. A je tam zmínka i o firemních.

Jak často přispívat na firemní sociální sítě? Šest užitečných pravidel najdete sadu užitečných pravidel, které vám pomohou lépe pochopit jak to je s četností přispívání u firemních účtů.

Jak fotit Instagramem aby vám zůstala použitelná fotka? vám připomene, že je dobré si zapnout ukládání originálu. Ale také ukáže, že není jedno jestli fotíte telefonem na šířku či na výšku.

Nepřehánějte to s emotikony u příspěvků na sociálních sítích, zejména na firemních účtech a ač se vám to možná nezdá, je k tomu několik dobrých důvodů.

Taková trochu legrácka: Fotky z Instagramu jako ASCII či HTML art? Snadné, byť ne u všech fotek

Změňte si pořadí filtrů v Instagramu. Na začátek si dejte ty co používáte. Jaké jsou nejpoužívanější? což se vám určitě bude hodit, abyste věděli co za filtr vybrat.

Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě? najdete mé tři nejvíce používané služby na získání fotek zdarma. A pak také další služby, které vám umožní je využít dál.

Ověřené účty? Jak na ně? Instagram, Twitter, Facebook, YouTube, Pinterest, ….  pro případ, že byste strašně moc toužili po ověřeném účtu.

Jak pracovat s komentáři fanoušků i nefanoušků na sociálních sítích? budete na Instagramu potřebovat málo, komentářů je jak šafránu.

Soukromí na Instagramu

Maličkost, ale váš mobil ji ocení: Kde vypnout automatické přehrávání videí na Facebooku i Instagramu.

Kde v Instagramu najdu co jsem označil jako Líbí (srdíčkem)? Zjistím to u dalších lidí? ale v zásadě vás to moc nepotěší. Přehled vašich „lajků“ je omezený a cizí moc vidět nejde.

Pokud používáte Instagram pro posílání fotek na Facebook, tak si nastavte si Instagram aby sdílel fotky na Facebook jako (ne)veřejné. Souvisí to případně i se soukromím – to na Instagramu nijak extra neřeší, jediné co můžete je mít uzamčený profil a žádosti o sledování budete schvalovat.

Co mám dělat, když se mi nelíbí obsah účtu, který sleduji (na Twitteru, Facebooku, atd)? je poměrné jednoduché, ale občas to lidem dost nepochopitelně nedochází.

Znamená, že jsme fanouškem Stránky, že téma podporuji? Co znamená Líbí a sdílení? Nedělejte tu chybu, že „fanouškovství“ automaticky chápete jako podporu. Ale také pamatujte, že to čeho jste se stali fanouškem je součást informací o vás.

Hlídejte si, jakým aplikacím jste dali na Instagramu práva. Mohou vás přidávat jako sledující a možná ani nevíte, že něco takového existuje a hlavně, kde se to dá spravovat.

Proč mne na Instagramu sledují či dávají líbí divné účty? A co s tím dělat. Byť to není zcela zásadní z hlediska soukromí, ale spíše je to prostě jenom otravné.

Ve Mohu mít na Instagramu soukromý účet? Co to všechno znamená? se dozvíte, jaké možnosti nabízí Instagram ohledně nastavení „soukromí“ účtu..

Může někdo stáhnout fotku z mého Instagramu? Jak se dá stáhnout fotka z Instagramu? vám ukáže, že i když se Instagram snaží možnost stáhnout hodně znepříjemnit ,je to stejně nakonec vlastně docela snadné.

Jak na Instagramu vytvořit příspěvek s více fotkami a videi se týká nové funkčnosti co dorazila v únoru 2017. Více fotek (a videí) v jednom příspěvku.

Jak zjistím kdo si prohlížel můj Instagram? Pozor ať nepřijdete o účet se můžete podívat, jak lidé přicházejí o účty na Instagramu. Věří nesmyslu a strašně moc chtějí vědět, kdo že je to vlastně šmíruje.

Další různorodosti

PROČ NA INTERNETU NEPSAT VELKÝMI PÍSMENY vám vysvětlí jedno z pravidel, které na Internetu platí už desetiletí. A které vás může zbytečně přivést do problémů, pokud ho porušíte.

Co/kdo je to grammar nazi? Seznamte se s fenoménem, který sice má kořeny ve světě offline, ale teprve na Internetu se dokázal rozrůst do obludných rozměrů.

Kdy začít více zviditelňovat blog, Stránku, web, účet na Twitteru? je takový trochu zásadní tip, protože pokud si ho dobře přečtete, možná neuděláte jednu ze začátečnických chyb.

Kdy nejlépe zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích (ale i blozích a webech)? vám prozradí podle čeho se řídit, aby vaše příspěvky vidělo více lidí (fanoušků).

Jak uvádět sociální sítě v tištěných materiálech? vás zavede do „offline“ světa. A také na pár dalších tipů týkajících se tištěných věcí.

Jaké pomůcky pro péči o zákazníky (customer care) na sociálních sítích? vám poradí v okamžiku, kdy se začnete starat o nějaké firemní účty, kde je trochu větší provoz věcí od zákazníků. Tady ale nutno dodat, že na Instagramu nikdo nic moc psát nebude.

Jak Facebook (a jiní) přijdou na to, že tam nahrávám věci, které tam nahrávat nemám? sice řeší Facebook, ale Instagram je totéž. Žádná práva uživatelů, mazání kdykoliv za cokoliv.

Jak Instagram omezuje příliš aktivní uživatele? Proč například nemohu sledovat další účty? A kdy mě může Instagram zablokovat či dokonce zrušit účet?

V tipu Jak stáhnout video z Facebooku, YouTube, Instagramu a dalších webů?  zjistíte,  jak stahovat videa i z jiných online služeb.

Co je to engagement neboli zapojení? A o čem to vlastně vypovídá? poradí ve všech těch variantách engagementu a jak to je vlastně s jejich vypovídací schopností.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Advertisements