825-330-2016-08-14 07.14.20

TIP#585: Jak na Instagram Příběhy (Instagram Stories)

Instagram v srpnu 2016 přinesl novou funkčnost. Příběhy (Stories) jsou kompletně okopírované od Snapchatu s jedinou zásadní změnou, podstatně lepší použitelností. Jsou ale stále stejně omezené a pro případný firemní marketing velmi obtížně použitelné. Pokud je nechcete, stačí je nepoužívat, jediné co vás bude obtěžovat je pruh s nabídkou příběhů, na začátku newsfedu.

Příběh je možné chápat jako „nástěnku“ na kterou věšíte fotky a videa (s možnostmi úprav, které běžné příspěvky Instagramu neumí) aby zde zůstaly po 24 hodin. Zobrazují se od nejnovějších po nejstarší (což také není bohužel možné měnit). Těm co vás sledují jsou Příběhy předkládány nejspíš podle nejaktuálnějších na začátku jejich newsfeedu od všech lidí co sledují a je zde tedy dost zásadní problém s objevením a dosahem.

Přehrávání příběhů běží automaticky, takže na počty zhlédnutí se nemůžete moc spoléhat. Vkládat nemůžete fotky/videa starší než 24 hodin, pro firemní použití poměrně nepříjemné.  Příběhy ani snímky v nich nemají Líbí ani komentáře, lze posílat pouze přímé zprávy, jde tedy hlavně jen a pouze o jednosměrný kanál. Vkládané fotky a videa a neukládají, musíte si je při vkládání nebo později uložit, pokud o ně nechcete přijít.

Vytvořit příběh …

x-2016-08-14 07.14.20.pngmůžete na newsfeedu pomocí „+“ vlevo nahoře.  Vždy pomocí této volby přidáte jednu fotku či video (jeden snímek). Co vydrží ve vašich příbězích 24 hodin.

Počítá se hlavně s tím, že vložíte aktuální věc, tedy vyfotíte nebo natočíte něco co se právě děje. Lze vložit starší fotku nebo video (popotáhněte kameru dolů), ale ne starší než 24 hodin (ano, nesmyslné omezení). Vkládat lze samozřejmě i případné věci vytvořené v pomůckách jako Boomerang či Hyperlapse.

 • Můžete přidat text (nelze měnit font ani barvu ani velikost)
  • Text můžete pouze odřádkovat, pokud chcete zalomit na určitém místě
  • Po dokončení psaní můžete text posouvat po obrazovce a otáčet
  • Lze měnit velikost, tažením pomocí dvou prstů
  • Text je jenom jeden, nové kliknutí na ikonku pro text umožní opravit ten co již máte
  • Hashtagy tady samozřejmě fungovat nebudou, ono to není vlastně text

2016-08-14 07.29.17.png

 • Můžete „malovat“ třemi druhy čar a pár desítkami barev
  • Tři druhy „čar“
  • Dole je možné měnit šířku štětce (úplně vlevo), barvu štětce (lze navíc podržet pro detailní paletu pro libovolnou barvu)
  • Umí „Undo“ (vlevo nahoře se objeví Undo/Zpět)
  • První štětec s kliknutím udělá jen bod. Druhý šikmou čáru, třetí bílý bod s barevným okrajem

2016-08-14 07.29.53.png

 • Můžete vybrat filtr (swype do stran) pro fotky i videa
 • Můžete si vyfocené uložit (ano, pozor, neuloží se samo) do mobilu (vpravo dole)
 • Video do Příběhu je omezeno na pouze pár sekund, ne plných 60.
 • Text i malování zůstává NAD videem po celou dobu.

Prohlížet si Příběhy lidí co sledujete  …

… můžete na na počátku newsfeedu je nově pruh s Příběhy, kterým můžete rolovat vodorovně. Případně můžete kliknout na první příběh a nechat je běžet. Příběhy poběží, jsou nezastavitelné (na iOSu) případně je možné zastavit přehrávání podržením (na iOSu původně nešlo, nově už jde). Na dalšího sledovaného v pořadí a jeho Příběhy to přejde automaticky nebo stačí pravo-levý swipe. Stejně tak je možné se vrátit k předchozímu, levo-pravý swipe.

2016-08-14 07.23.59.png

Zavřít přehrávání můžete křížkem vpravo nahoře. Horní pruh zůstane stát tam, kde přehrávání skončilo, takže se můžete vrátit a pokračovat.

POZOR: Přehrávání opravdu běží automaticky pořád a pořád a může znamenat dost zásadní spotřebu mobilních dat i baterie.

Protože se to jmenuje Příběhy (Stories), tak u každého člověka můžete vidět jednu a více fotografií či videí – ukazatel kolik jich je i kde se nacházíte je při přehrávání v horní části. Také je tam uvedeno kolik hodin uplynulo od vytvoření – důležité je, že jednotlivé fotky/či videa v Příbězích vydrží pouze 24 hodin. Pak se nenávratně ztratí.

Na Androidu je možné kliknout na profilové foto vlevo nahoře a dostat se tak přímo na profil. Na iOSu na něco takového zapomněli. Ale třeba to časem doplní.

S jednotlivým příběhem můžete udělat ..

 pouze to, že na něj odpovíte přímou zprávou (Příběhy nemají komentáře) nebo ho nahlásíte (tři tečky vpravo dole)

Zobrazit vlastní příběhy

.. můžete na vlastním profilu kliknutím na vaše profilové foto (bude okolo něj červené kolečko, pokud je na co kliknout). Bude ale také první v pruhu Příběhů na počátku Newsfeedu.

V menu vpravo dole na každém jednotlivém snímku budete moci snímek odstranit, nasdílet jako příspěvek, uložit fotku/video a změnit nastavení příběhů (jako celek, ne jednoho konkrétního). Sdílení jako příspěvek má jedinou vadu, není možné vybrat kam chcete sdílet (pokud používáte více účtů).

x-2016-08-14 07.30.44.png

Zobrazit Příběhy uživatele co nesledujete …

je možné také na profilu. Okolo profilové fotografie bude vidět (červený) kroužek ukazující, že jsou k dispozici snímky v Příběhu. Nečekejte, že by příběhy byly nějak masově používané. A už vůbec nečekejte, že budou jako Instagram, tedy plné kvalitní a zajímavých věcí.

Pokud nechcete vidět něčí příběhy …

… tak bohužel musíte jít na jeho profil a tam v menu (vpravo nahoře) najít Skrýt příběh. Tím se příběhy tohoto profilu nebudou objevovat v horním pruhu. Tohle by sice mělo jít udělat přímo při zobrazení Příběhů, ale to by to nesměl být Facebook kdo tohle vytvořil.

Nastavení vlastních Příběhů  …

.. umožňuje skrýt příběhy před konkrétními lidmi a nastavit kdo (a zda vůbec) na ně bude moci reagovat přímou zprávou.

x-2016-08-14 09.00.10

 

Dozvědět se kolik lidí vidělo (váš) příběh …

… je možné u každého jednotlivé snímku (za celý příběh ne), stačí swype zdola nahoru. Libovolný snímek z Příběhu je možné stáhnout, nasdílet na profil a smazat. V seznamu těch co snímek viděli je možné pomocí křížku zakázat zobrazování Příběhů a kliknutím přejít na profil.

2016-08-14 09.03.07.png

Nezapomeňte, že po 24 hodinách snímek mizí a tím se ztratí i tyto informace. Ozubené kolečko vlevo nahoře vede na Nastavení snímků.

PS: Snad je to všechno, pokud víte něco navíc co stojí za přidání, ozvěte se. Tento tip, stejně jako všechny další týkající se Instagramu, najdete v ‣ Návodu pro Instagram. Pokud se o Instagramu chcete naučit vše potřebné, zkuste Školení: Instagram pro firemní i osobní marketing, vypsané termíny najdete vždy v nabídce školení Dobrého webu.