TIP#389: Jak na Stránce na Facebook vkládat obrázky? Facebook přidal nové možnosti, pokud to ještě nevíte

Je už skoro pravidlem, že Facebook snaživě vytváří čím dál tím komplikovanější věci. Nově se to ukazuje ve více možnostech vkládání fotografií na Stránku, před pár lety to vedlo k vytvoření dvousloupcových Stránek. Jedna z nových věcí je ale docela pěkná.

Po kliknutí na Fotka/Video je nové k dispozici čtveřice možnosti (dvě nové oproti předchozímu stavu, respektive jedna opravdu nová a jedna řešící jinak to co už dávno fungovalo).

2016-01-23 16_52_53-Start.png

Nahrát fotky/video je totéž co bylo nabízeno doposud.

Můžete nahrát jednu a více fotografií, které se zveřejní jako příspěvek a je také možné využít všech možností cílení, omezení i plánování. Připomeňme, že videa z YouTube/Vimeo (atd) se nenahrávají, vkládají se jako odkaz.

Nezapomeňte,  že fotografie musí být dostatečně velké (široké i vysoké) aby se zobrazovaly rozumně. Pokud je fotek nahráno více, tak je Facebooku dává do „koláže“. Její složení se mění podle počtu fotek. Příklad se třemi fotografiemi (bude jako 1 horní a dvě pod ní). Nezapomeňte, že pokud potřebujete nějaký odkaz na web, tak musí být součástí textu příspěvku.

Vytvářené koláže jsou jedna z těch lepších věcí, které Facebook s fotkami udělal. Osobně bych doporučoval se vyhnout použití fotoalb (další možnost) a většinu věcí řešil pomocí příspěvku s 3 až 5 fotografiemi. Ani bych nedoporučoval větší počet.

Vytvořit fotoalbum je také to co doposud bylo k dispozici.

Je zde jediná zásadní změna, po nahrání fotek je k dispozici jiné rozhraní než doposud. U fotoalba není možné cílit ani plánovat pozdější zveřejnění. Nové rozhraní je celoobrazovkové a náhledy jsou větší, na albech se ale nic nezměnilo, stále jsou stejně nepraktické.

2016-01-23 16_56_10-(11) 365tipů.png

Doporučení? Pokud chcete na Stránku nahrávat fotky, tak je rozhodně lepší je nahrát přímo jako příspěvek (předchozí volba). Nebo pokud je možné z nich udělat krátké „video“, tak zkusit poslední volbu. Příklad fotoalba vytvořeného zároveň s testováním ostatních možností.

Vytvořit fotky v rotujícím formátu je zdánlivě nová možnost

2016-01-23 17_49_03-(12) 365tipů.pngVe skutečnosti jde o vložení odkazu a poté natažení fotek z odkazu. Je to stejné jako když vložíte odkaz přímo do pole pro text. Pokud ponecháte k odkazu připojenou jednu fotografii, bude mít jeden ze dvou  možných vzhledů (fotka na straně nebo fotka nad, to už znáte), pokud je k dispozici fotografií více (můžete přihrávat ručně další), vytvoří se posunovací karusel nad odkazem. Ale pozor, všechny fotky povedou na stejnou adresu, není možné aby vedly na více adres. A nebude se zobrazovat popisek (perex).

Nezapomeňte, že mimo nahrání připravených fotek (zejména pokud z webu neumí Facebook načíst potřebné) je možné vypnout ty co nechcete i změnit jejich pořadí. Je důležité aby měly potřebnou velikost (dostatečně velkou) a pokud jich je víc, tak jsou čtvercové. V tomto případě jsou také k dispozici všechny obvyklé možnosti cílení i načasování. Zajímá-li vás jak to vypadá, tak zkuste příklad.

Vytvořit prezentaci je novinka

Nahráním tří až sedmi fotografií si vytvoříte krátké „video“. To bude prostě postupně ukazovat fotografie. Není možné si nastavit, jak dlouho se která fotografie bude ukazovat (každá fotka se bude ukazovat dvě sekundy). Pokud chcete aby tato forma příspěvku někam odkazovala, je klasicky nutné to dát do textu (jako to děláte u jedné či více fotek).

2016-01-23 17_43_04-Start.png

U tohoto formátu je možné použít obvyklé formy cílení i nastavení pozdějšího zveřejnění. Po odeslání mějte trpělivost, video se z fotek vytvoří. Chcete-li se podívat jak to bude vypadat, zkuste tento příklad se šperky z www.luciemarkova.cz z kolekce Astronaut. Takto vytvořené video je možné opravovat a dají se mu nastavit některé další parametry, ale už nejde změnit jeho obsah.

Osobně k „prezentaci“ dodám, že je to docela zajímavá nová volba, ale bohužel je škoda, že není možné měnit parametry. Tedy zejména to jak dlouho jsou vidět jednotlivé snímky.

Je to sice jenom maximálně sedm snímků, ale je to docela dost na to, aby se s tím dalo něco hezkého udělat (a je to 14 sekund v maximální podobě). Jdou přidat titulky (SRT) soubor, ale nejde přidat zvuk. Měli byste vědět, že tohle a mnohem více umí YouTube, viz Jak vytvořit video v YouTube z posloupnosti obrázků či screenshotů. Seznamte se s YouTube Video Editorem

Všechny čtyři způsoby můžete později propagovat připlacením. Všechny jsou v různé míře opravitelné i smazatelné, takže pokud se vám něco nepovede, hodně věcí můžete ještě změnit.

Advertisements