Jak do Microsoft Edge (nový prohlížeč ve Windows 10) přidat Adblocker? Umí Edge rozšíření?

Když už jsem aktualizovat tip týkající se volby blokátoru Inzerce (viz Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock Origin), tak mi došlo, že je čas v rámci tipů pro Windows 10 ještě doplnit o informace, jak je to Microsoft Edge a blokováním inzerce.

S Microsoft Edge je totiž jeden (prozatím) zásadní problém, neumí/nepodporuje žádné add-ony/rozšíření či cokoliv podobného. Slovo prozatím je důležité, protože později by Edge mělo vše umět, dokonce prý tak, že budou fungovat rozšíření z Google Chrome (pokud je tvůrci mírně poupraví).

Jediné co je aktuálně zmiňováno jako blokátor inzerce fungující v Edge je Adguard – www.adguard.com. To že funguje ale bude dáno tím, že to není blokátor na úrovní prohlížeče, ale „před“ ním, tedy na úrovni systému. Je k vyzkoušení zdarma, jinak 19.95 USD ročně. Podotýkám, že nevím jak dobře funguje, ani jaká má případná rizika/výhody/nevýhody a nechystám se ho zkoušet – za sebe upřednostním vždy řešení v prohlížeči a z toho co se nabízí, tak aktuálně µBlock Origin.

2015-08-27 14_49_00-Start

Druhá možnost je klasické vytvoření a udržování hosts souboru, ve kterém budete mít IP adresy inzertních systémů a blokovat je přesměrováním na localhost (tedy 127.0.0.1) nebo na, třeba, 0.0.0.0. Protože je to trochu náročnější na údržbu, tak se může hodit třeba Blocking Unwanted Connections with a Hosts File kde najdete jeden opravdu důkladně zpracovaný hosts soubor. Další variantou je someonewhocares.org/hosts/

TIP: hosts najdete ve Windows ve složce kde máte Windows odkud budete pokračovat do System32\drivers\etc – tam najdete právě soubor hosts (který nemá a nesmí mít žádnou příponou, tedy ani .txt).

Advertisements