K čemu je ve Windows PowerShell a kde ho tam najdu?

To, že Windows mají příkazovou řádku, o tom píšeme na @365tipů třeba v Co je nového v příkazovém řádku ve Windows 10? A jak se dá ovládat?, ale je to jenom jedna ze dvou podob „příkazového“ řádku. Byť té druhé, jménem PowerShell je místy složitější říkat prostě „příkazová řádka“.

2015-08-12 11_20_31-HledáníPowerShell najdete třeba tak, že do vyhledávání ve Windows 10/8 napíšete „power“. Pak si PowerShell můžete spustit buď pod vaším účtem (právy) nebo po kliknutí pravý tlačítkem můžete Spustit jako správce – což v řadě případů budete potřebovat. A také si PowerShell můžete připnout mezi aplikace v START tlačítku nebo na hlavní panel.

Windows PowerShell vypadá jako příkazová řádka, má pouze trochu jiný vzhled a jinak funguje dost podobně a má stejná Nastavení vlastností jako příkazová řádka. To ostatní je ale už poněkud jiné – PowerShell je například postavený nad .NET frameworkem, slouží hlavně k automatizaci a konfigurování Windows a má vlastní skriptovací jazyk i řadu věcí, které v klasickém příkazovém řádku nenajdete. Ani není novinkou (vznikl v roce 2002 a na veřejnost se dostal v roce 2005 pod názvem Monad), existuje už dlouho, takže vlastně tenhle tip mohl mít klasické číslování.

2015-08-12 11_32_25-Windows PowerShell

Další zásadní rozdíl (a výhoda) PowerShellu je, že na rozdíl od klasického CMD.EXE/COMMAND.COM příkazového řádku má přístup k „oknům“, tedy ke grafickému rozhraní. Dokáže ovládat a komunikovat s řadou věcí, které jsou ve Windows. Nemá smysl popisovat všechny možnosti PowerShellu, ani to jaký má skriptovací jazyk ani jak co přesně funguje – když si „windows powershell“ hodíte do Google, najdete dostatek věcí k samostudiu.

2015-08-13 14_59_18-StartTIP: PowerShell a příkazový řádek se dá nově spouštět i z průzkumníka souborů (File Explorer), najdete ho pod menu Soubor (a občas to bude vyšedlé) a výhoda je ta, že se to spustí v složce, ve které se nacházíte. 

Budete-li se chtít podívat co všechno můžete v PowerShellu použit, zkuste Get-Command, ale připravte se na to, že výsledný seznam bude opravdu hodně dlouhý. Můžete ho v nejhorším zkusit trochu filtrovat, řeba „Get-Command -Name *DNS*

Co se vám bude ještě hodit je zjištění, jak se který „příkaz“ (říká se jim cmdlet) používá – k tomu poslouží Get-Help následovaný názvem cmdletu. Můžete tak třeba chtít vědět jak se používá Get-Process (získání přehledu procesů běžících v systému) nebo prostě cokoliv dalšího užitečného.

2015-08-12 11_39_14-Windows PowerShell

Poslední co je dobré vědět je, že PowerShell je hodně postavený na pípách (pipe), tedy „přesměrování“ výstupu jednoho příkazu do dalšího. Což můžete v praxi zkusit třeba na „Get-Process | Where-Object {$_.Name –eq “chrome”}“ (což vám vypíše všechny procesy, které v počítači používá Chrome).

Advertisements