825-258-2015-08-09 15_00_19-Nové oznámení

Aero Snap toho ve Windows 10 umí daleko víc. Jak na pozicování oken na displeji?

Tenhle tip bude rychlý a krátký, ale hodně zmatený. Pokud přetáhnete nějaké okno do některého ze čtyř rohů obrazovky (displeje), tak se tam „přichytí“ a změní velikost tak, aby zabralo čtvrtinu displeje. Ve Windows tomu říkají „Snap View“ případně „Snap assist“ i „Aero snap“ (a část toho byla už v předchozích verzích).

Ale to není všechno – pokud okno přetáhnete na levou nebo pravou stranu, tak se zobrazí na polovině displeje. V průběhu přetahování vám Windows ještě ukáží další okna, pokud byste je chtěli také nastavit. Postačí kliknout na kterékoliv z nich a samo se umístí do druhé poloviny displeje (nebo do další čtvrtiny, pokud používáte předchozí „rohové“ aktivování).

2015-08-09 15_00_19-Nové oznámení

Přetažením na horní okraj displeje (nebo kliknutím 2x na titulek okna či stisknutím Windows+ŠipkaNahoru) ho roztáhnete na celou obrazovku. Pokud jste předtím použili 2×2 nebo 1:1 „snap“, tak dvojité kliknutí vrátí okno do původního stavu.

TIP: Keyboard Shortucts na webu Microsofty by měly obsahovat kompletní přehled, ale neznámo proč se aktuálně ukazuje pouze prázdný článek (pro předchozí verze Windows je vše OK). Na @365tipů proto už máme vlastní Klávesové zkratky ve Windows 10.

Líbít se vám ale bude i Windows+Levá či Pravá šípka – připínají na levou nebo pravou polovinu displeje. Ale pokud máte displeje dva, tak z pravé poloviny prvního můžete pomocí Windows+PraváŠipka pokračovat v připínání na displeji dalším. Mimochodem Windows+ŠipkaDolů minimalizuje.  Čistě teoreticky by Windows+Šipka Nahoru/Dolů měla připínat na horní a dolní poloviny displeje – ale na mém počítači to tak nefunguje.

Windows+Shift+ŠipkaNahoru ponechá šířku okna původní, ale výšku nastaví na celou výšku displeje.

Windows+Shift+ŠipkaVlevo/Vpravo přehodí okno na další displej (nebo virtuální plochu, pokud jste je začali používat (viz K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a jak mohu mít virtuální pracovní plochy)

Ještě lepší divočina je Windows+dvě šipky současně – jak se dá logicky čekat, jde o připínání do rohů, tedy pokud jsou to „rohově“ orientované šípky. .

Dodatek po tipu od Petra Žižky – Windows 10 umí respektovat změnu velikost prvního připnutého okna a druhé připnutí vyplní volnou plochu (co nemusí tedy být 1/2 ani 1/4 prostoru). Funguje to tak, že vezmete první okno a připnete ho (třeba) na levou polovinu, pak mu změníte šířku. Pak popadnete druhé okn a připnete ho na pravou polovinu – vyplní volný prostor, nikoliv přesně polovinu.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)