TIP#121: Emoji? Jak je psát, kde je vzít a k čemu je to dobré? ◀️◀️◀️

Emoji? Tušíte odkud pochází tohle slovo? Wikipedia vám napoví, že z japonštiny a v češtiny navrhují emodži vedle původního emoji. Říká se jim také ideogram, ale pro nás bude asi srozumitelnější lidové smajlíky či emotikony. Dnes se s nimi setkáváme hlavně na sociálních sítích a v mobilních telefonech. A trochu se stírá rozdíl mezi skutečnými emoji a nálepky (stickers), které například najdete v chatu na Facebooku.

Měli byste vědět, že s emoji je to trochu komplikované. Nejlépe to je čerstvě vidět na nejnovější verzi iOSu, kde se objevily smajlíky/emoji nové. A které, pochopitelně, neuvidí nikdo, kdo má iOS starší. Stejně jako je neuvidí nikdo, kdo nemá iOS, případně u koho se nevyskytuje odpovídající (Unicode) znaková sada (font), která nové smajlíky obsahuje.

TIP: Předchůdci emoji, textová klasika zvaná emotikony, smajlící stále funguje, viz Emotikony? Smajlíci? Znáte co všechny ty :) ;) :-) či :D znamenají?

Měli byste tedy vědět, než se případně rozhodnete emoji používat, že příjemce vaší zprávy (chatové, tweetu, na Facebooku, v e-mailu, atd) místo vámi viděného emoji dostat nic neříkající čtvereček. A než se rozhodnete emoji použít, tak je dobré si ověřit, jak funguje či nefunguje.

Je dobré vědět, že stovky znaků z emoji se staly součástí Unicode. Což v praxi znamená, že řada z nich je poměrně univerzálně použitelná. Řada dalších je dostupná v některých jiných rozšířených fontech (Webdings, Wingdings). Každopádně již zmíněné heslo Emoji ve Wikipedii poskytuje poměrně dost informací o tom, jak a kde jsou emoji použitelné.

emoji-priklady

Kde je vzít má odpověď snadnou

Třeba getemoji.com, tedy pokud je nepoužijete třeba přímo ve Facebook Messengeru nebo nějaké jiné aplikaci, která všechny ty smajlíky a ksichtíky a symboly podporuje.

Další možností je Emoji Chat Sheet, kde navíc najdete „slovní“ vyjádření jednotlivých smajlíků. Takové, které je používáno v řadě programů a služeb.

A do třetice, třeba www.iemoji.com, kde si můžete například i sestavit tweet a odeslat ho na svůj Twitter.

K čemu to může být dobré

Emoji se dají dobře použít pro doplnění smajlíků, symbolů vyjadřujících nějakou emoci nebo nějak doplňujících psaný text. Jejich použití zpravidla vyvolá pozornost, zvýrazní text s nimi vůči textům, které emoji neobsahují.

Můžete se tedy setkat s emoji například ve výsledcích vyhledávání, katalozích či seznamech. Dost často jsou poměrně dost zneužívány či nadužívány, podobně jako je tomu u hashtagů.

Emoji můžete poměrně úspěšně použít pro vytvoření jednoduchého loga. Stejně jako nadpisů vyvolávajících pozornost. Jsou dobrou náhradou ekvivalentního obrázku, zabírají totiž daleko méně místa a lze je, klasicky, velmi dobře stylovat (přes CSS i další obvyklé možnosti HTML).

POZOR: Nepřehánějte to s emotikony u příspěvků na sociálních sítích, zejména na firemních účtech a ač se vám to možná nezdá, je k tomu několik dobrých důvodů.

Advertisements