lastpass-vault-on-the-go

TIP#033: Správce hesel vám pomůže nejenom si hesla pamatovat, ale také zlepší bezpečí

Ne každá služba či aplikace na Internetu vám umožní dvoufaktorovou autentizaci, tedy možnost použít obvyklé jméno s heslem doplněné o schválení přihlášení přes mobil (SMS či aplikace). Proto je pořád velmi důležité, abyste používali silná hesla (taková co není možné snadno odhadnout či hrubou silou zjistit) a neopakovali jedno heslo na více webech.

Tohle vše je samozřejmě hodně těžké, pokud na Internetu používáte víc služeb – není těžké mít dobré heslo pro Facebook a e-mail, ale jakmile počet vámi používaných služeb jde do desítek, nejde to snadno. Je dobré vědět, že tady pomohou správci hesel. Doplňky pro prohlížeč, někdy i aplikace pro počítač či pro mobil, umožňují vymýšlet (generovat) složitá hesla a poté si je (bezpečně) pamatují. A kdykoliv potřebujete heslo, tak vám ho i vyplní do správného políčka.

Z následujících osobně používám LastPass a k tomu ještě využívám toho, že prohlížeč si pamatuje hesla. V případě Chrome je navíc dokáže synchronizovat i mezi mými dalšími počítači a mobilnímí zařízeními, ale LastPass používám stejně – jak pro vygenerování bezpečného hesla, tak pro ukládání hesel jako takových.

LastPasswww.lastpass.com – můžete mít kompletně zadarmo, s výjimkou mobilní verze (tady najdete důvod, proč stále používám i Chrome). Hodit se vám může i něco jako „inventura“ hesel – LastPass vám například prozradí, jestli jedno konkrétní heslo nepoužíváte na více webech.  bude k nezaplacení, stejně jako další podobné programy, v okamžiku kdy chcete/potřebujete hesla měnit. Dostupné pro Win, MAC, Android, iOS i Linux.

POZOR: V říjnu 2015 byl LastPass odkoupen LogmeIn a je otázka, jakou má budoucnost a nakolik akvizice znamená, že je/bude méně důvěryhodný. 

 Dashlane www.dashlane.com – umí vlastně totéž co LastPass i ostatní. Generuje hesla, pamatuje si je, má zdarma i placenou verzi. Win, Mac OS X, iOS i Android..

KeePass – keepass.info – zdarma dostupný, Open Source, pouze pro Windows (nebo v emulaci Windows v Linuxech).

KeePassX www.keepassx.org – fork předchozího, ale poslední verze je rok 2010.

1Password www.agilebits.com/onepassword – můžete mít  pro Mac, Windows, iPhone, iPad a Android.  A výhoda? Podle všeho to všechno můžete mít zadarmo.

RoboForm

RoboForm www.roboform.com – je vedle správce hesel ještě pomocník při vyplňování formulářů. Verze zdarma i placená, pro Windows, Mac, Android a iOS.

Password Safepasswordsafe.sourceforge.net – je podle všeho pouze pro Windows, ale zato se chlubí tím, že za ním stojí sám Bruce Schneier. A je zadarmo, je to Open Source a v podobě PaswordSafe2Go umožní mít klíč(e) mimo počítač a software není nutné instalovat.

Keeper www.keepersecurity.com – vůbec neznám, ale od ostatních se asi liší tím, že umí využívat čtečku otisku prstů v iOSu. Jinak umí prakticky totéž co většina ostatních. A ještě jeden podstatný rozdíl, tady to vypadá na placenou věcičku. Pouze placenou. A navíc jenom pro Windows.

TIP: V Jak ověřím, jestli můj e-mail a heslo není v nějakém úniku hesel? se dozvíte o službě, která umožňuje prohledat známé masivní úniky hesel. Zjistíte tak, zda právě to vaše heslo nebylo kompromitováno.

PasswordBox www.passwordbox.com – je další, který osobně neznám. Můžete ho mít pro Win, Mac, iOS a Android a opět se nijak příliš neliší od těch ostatních – ostatně proč taky.

StickyPasswordwww.stickypassword.com  – je zajímavý tím, že je z Česka a co navíc, z Brna. Lze ho mít zdarma, případně v placené (Premium) verzi získáte navíc cloudovou synchronizaci, uživatelskou podporu a synchronizaci přes lokální WiFi.

Další možnosti (doporučené čtenáři @365tipu a posbírané od prvního vydání tipu)?

Nenašli jste ten váš? Opět platí, že stačí poslat na 365tipu@gmail.com nebo přes Twitter na @365tipu. A vlastně už nově můžete zkusit i 365tipů na Facebooku.  Pokud pošlete podobný „odstavec“ jako jsou výše, tak zcela skvělé. Pokud jenom URI, taky dobře.

A pamatujte. Do správce hesel svěřte pouze taková hesla, která nejsou opravdu kritická. Tam kde je to možné a vhodné, používejte dvoufaktorové přihlašování.