1600-sxc-hu-1341348_84869156a

TIP#028: Twitter for dummies (9): Analytika účtu na Twitteru je dostupná každému, nezapomeňte

Dnes jenom krátké (trochu i proto, že celý den školím Facebook u Dobrého Webu, takže na nějaké velké psaní není síla ani čas) upozornění na to, že pokud používáte Twitter, tak ke každému účtu máte k dispozici základní analytické informace. Najdete je v menu vpravo nahoře jako „Analytici (klasicky nepovedený překlad slova Analytics).

Twit
Dodatek: Některým není jasné kde menu je a kde „Analytici/Analytics“ najít, takže raději screenshot. A kdyby to nešlo, on je Twitter nevyzpytatelný u starších účtů, zkuste analytics.twitter.com napřímo, takhle se tam chodilo dřív, když to nebylo dostupné všem.

Jak vypadá analytika pro @365tipú od začátku ledna můžete vidět níže – je dobré vědět, že některé jiné služby, ať už placení či neplacené, toho dokáží nabídnout hodně, ale interní data obsahují jednu hodně užitečnou věc – dosah (impressions, zobrazení) vašich tweetů, jednotlivě i celkově za vybrané období.

365tipu-tw-analytika-graf

TIP #027 (Kdy nejlépe vkládat příspěvky na sociální sítě? Klout, Followerwonk a další poradí.) vám řekne, jaké ještě další služby můžete použít pro získání informací o vašem účtu na Twitteru.

V Analytice si můžete vybírat zobrazení období, data exportovat, prohlížeč detailně jednotlivé tweety a grafy jsou mírně interaktivní. Co bohužel nemůžete je utřídit si tweety podle zobrazení a engagementu. Rozkliknutí tweetů ale na druhou stranu nabídne další zajímavé informace.

365tipu-tweet-details

Nahoře v menu ještě vedle „Tweets“ najdete „Followers“, což je přístup jenom k jednom jednoduchému grafu, tedy vývoji počtu sledujících. Zajímavé je, že pro můj osobní účet toho zde nabízí ještě víc – zájmy, odkud jsou fanoušci, pohlaví (tomu je dobré se hodně smát, protože to Twitter opravdu neví) a koho moji sledující také nejvíce sledují. Uvidíme, jestli to @365tipu také časem získá.

Na konci května 2015 se v části Followers objevily nové výstupy popisující zájmy sledujících, včetně možnosti srovnat si to s celým Twitterem (volba země není dostupná) a na některých účtech ještě se zasáhnutou skupinou.

twitter-analytics-followers-2015-05Změnil se i vzhled klasického výstupu s grafem růstu fanoušků a sociodemografickými informacemi. Ukazuje se vždy za poslední tři měsíce, což je mimochodem i interval, který Twitter považuje za dostatečný a nebude nabízet delší. V ostatních částech Analytics zpráv se nic nezměnilo.

twitter-analytics-followers-overview-2015-05

DODATEK: Raději to doplním samostatně a jasně. Je běžné, že starší účty mají problém se dostat k analytice. Některé ani nemohou na Twitteru kupovat reklamu a Twitter na to jenom krčí rameny a neví co s tím. Pokud se k analytice nemůžete dostat, je možné, že analytics.twitter.com vám ji zpřístupní. Pokud ani to ne, tak je tu ještě ads.twitter.com, které také může zabrat. A klasické „vystoupit a nastoupit“ pak taky občas pomůže (logout, login).