TIP#012: Klaboseni.cz a Obrazeni.cz jsou cesta jak vědět víc o českém Twitteru a Instagramu

Kdysi dávno dal Josef Šlerka (to ještě existovalo Ataxo a je to opravdu hrozně dávno) dohromady www.klaboseni.cz. O něco později této službě pořídil parťáka v podobě www.obrazeni.cz. A je dobré vědět, že zatím stále ještě obě služby fungují a ještě stále mohou nabídnout užitečné informace.

www.klaboseni.cz se vám bude hodit, pokud chcete vědět něco více specificky o českém Twitteru. Třeba v tom, že umí vyhledávat tweety od českých účtů – naučilo se je totiž vyhledávat, byť v tom občas trochu kulhá, stále je to jedna z těch velmi užitečných pomůcek. Můžete ho také použít pro zjištění „žebříčku vlivných uživatelů“, pokud tedy samozřejmě přijmete, že služba www.klout.com určuje, kdo je vlivný. Což, pokud děláte do marketingu, je věc, která se vám bude velmi hodit – ať už pro hledání inspirace, nebo pro hledání lidí, se kterými byste se mohli dát dohromady.

www.obrazeni.cz funguje podobně, ale týká se českého Instagramu. Což se může hodit ještě víc, protože o Instagramu toho moc nevíme, zejména pokud jde o ten český. A protože i zde můžete najít žebříčky, tak je to velmi vhodná pomůcka markeťáka. Ale nakonec, stejně jako v předchozím případě, třeba i novináře.

Obě služby vám navíc prozradí, kolik  uživatelů našli. Není to samozřejmě nic přesného (protože najít české uživatele někde kde nikdo nevyplňuje odkud je není snadné), ale je to prakticky jediná možnost. Twitter ani Instagram totiž čísla pro jednotlivé země nedávají.

Proto si dnes můžeme říct, že na českém Twitteru je určitě více než 200 tisíc uživatelů.

A kdyby na Klábosení.cz nezamrzl graf v roce 2013, tak byste mohli vidět i aktuální graf. Není ale tak těžké ho vytvořit.

Vývoj počtu uživatelů českého Twitteru podle Klaboseni.cz
Vývoj počtu uživatelů českého Twitteru podle Klaboseni.cz

A co se českého Instagramu týče?

Tady je dobré vědět, že český Instagram má přes 100 tisíc uživatelů a je to už hodně zajímavé číslo. Takže pokud jste ještě stále nezačali v marketingu přemýšlet nad Instagramem, je čas to napravit. A pokud máte rádi fotky, tak o hodně přicházíte. Ale o tom byl už první zdejší příspěvek: TIP #001: Milujete fotky? Pořiďte si Instagram