Foto: Autor

TIP#002: Twitter for dummies (11): Vyhledávání na Twitteru (nahoře uprostřed) najde všechny výskyty jakéhokoliv hashtagu. Třeba #365tipu

Hashtagy, což je prostě klíčové slovo (nemůže obsahovat mezery, je lepší se vyhnout háčkům a čárkům, nemělo by být moc dlouhé a chce to se vyhnout i skloňování a podobným záludnostem), vznikly původně na Twitteru. Nejsou nic víc než štítek, nálepka kterou obdaříte svůj tweet. Hashtag se promění v klikací prvek a po kliknutí vám Twitter najde všechny tweety, které tento hashtag obsahují.

Je dobré vědět, že můžete sami hledat libovolné hashtagy – ať už ty populární (#lol, #dobrerano, #ff, #ffcz) nebo ty, které používáte vy sami nebo lidé okolo vás. Vyhledávání najdete nahoře a stačí tam napsat #365tipu a odeslat.

Pak je dobré vědět, že budete asi chtít přepnout mezi Populární/Živě  a  možná chtít rozkliknout ještě „Další možnosti“ abyste tam našli spíš „Tweety“ a k tomu měli jistotu, že je tam „Od kohokoliv“ a „Odkudkoliv: – ale s nastavením si můžete vyhrát. A až budete to vymazlené hledání mít hotové, můžete si ho uložit – k tomu slouží „Uložit toto hledaní“, které se také schovává v „Další možnosti“.

Vyhledávání na Twitter od června 2015

Osobně si vyhledávání ukládám do oblibených (bookmarks). Stačí si třeba udělat v oblíbených složku a tam postupně uložit všechny hashtagy, které potřebujete sledovat. V „Další možnosti“ je také ještě „Vložit toto hledání“, to je cesta k vytvoření vyhledávacího widgetu.

Tuhle novější podobu hledání má Twitter zhruba od června – místo přepínání vlevo je přepínání nad výsledky a snaživě do toho občas vnucuje něco, co zrovna nechcete. Každopádně je dobré vědět, že nahoře můžete přepnout mezi „Populární“ vs. „Živě“ (což jsou vlastně „všechny“ tweety. Můžete hledat v účtech a hledat jenom fotografie nebo videa.

V „Další možnosti“ jsou pak ještě dodatečné filtry – můžete buď hledat v celém Twitteru nebo jenom mezi lidmi, které sledujete. A případně geograficky. Zajímavé je i pokročilé hledání, protože tam najdete řadu dalších filtrací.

Vědět, že o vás píší

Ještě dodám, že za pozornost na Twitter, mimo klasického hledání, stojí Oznámení a Zprávy, ale v těch „ten váš“ hashtag nenajdete – v tom prvním najdete všechny zmínky o vašem účtu (mentions). V tom druhém případné přímo poslané zprávy interní poštou Twitteru.

Tohle všem vám  bude dobře sloužit k tomu, abyste věděli co se okolo vás děje. Zda někdo použíl právě ten váš hashtag (a vy třeba budete chtít jeho tweet retweetnout). Zda vás někdo zmínil ve svém tweetu (budete chtít dát hvězdičku, retweetnout nebo třeba reagovat, protože to může být dotaz). A samozřejmě, že vám někdo napsal zprávu, protože na tu je zpravidla dobré odpovídat.

Twitter - Oznámení

Je dobré si uvědomit, že pokud o vás (vašem účtu na Twitteru) někdo píše, tak vy se o tom dozvíte jedině tak, že vás zmíní (tj. do textu příspěvku přidá například @365tipu). A pokud jste pro své tweetovací aktivity vytvořili extra hashtag, tak je to druhý způsob. Samozřejmě, můžete hledat „365tipu“, „365 tipu“, „365 tipů“ ale to už bude složitější, navíc nebude uplně jasné, jestli je řeč opravdu o vás. Na tohle se vám možná bude hodit nějaký software, který vám v tom pomůže. Ale o tom až někdy jindy.