851-DSC_0660

Nějaké další drobnosti k blogu aneb co by tam ještě mělo být

Z jednoho minulého příspěvku víte, že @365tipu změnilo šablonu. Ta původní neuměla správně česká písmenka, což je dost obvyklý problém. Ale nakonec měla i několik dalších věcí, které nebyly plně praktické. V té nové je po levé straně pruh pro užitečné věci. A je responzivní, takže se docela dobře umí přizpůsobit šířce (a tím i použití na mobilu). A právě ten pruh po levé straně je dobrý na to, abyste tam přidali pár věci.

Vyhledávání by měl mít každý blog. Lépe řečeno, každý obsahový blog i web. Protože čím více obsahu bude mít, tím spíše tam bude někdo chtít hledat. Kritické to není, hledat se dá třeba přes Google (operátor site:365tipu.wordpress.com hodně pomůže). Ale je to o pohodlí, komfortu.

365tipu-homepageSociální sítě by rozhodně měly být jasně viditelnou součástí blogu. Nejenom coby Líbí/Tweet/+1 prvky pod články (WordPress se o to postará, navíc se to dá trochu poštelovat), ale také jako cesta jak upozornit, kde jste na sociálních sítích. A protože @365tipu je jenom na Twitteru, tak to má docela jednoduché. Proto je vlevo možnost vidět tweety a sledovat @365tipu přímo. Je to výsledek podpory ve WordPressu a vygenerování widgetu na Twitteru.

Opačně rozhodně nezapomeňte na blog na sociálních sítích, tedy dát do profilu odkaz na blog. V tomto případě je to jeden odkaz z Twitteru, ale často to bývá více sociálních sítí. A samozřejmě, čím více odkazů v příspěvcích na sociálních sítích povede na blog, tím spíše bude blog fungovat.

TIP: 365 tipů. Co jeden den, to jeden tip. A spousta věci k vyzkoušení vysvětluje o čem to tady je. Ale také jaké první kroky bylo potřeba udělat, aby fungoval Twitter, WordPress i e-mail. Chcete-li začít s blogováním a Twitter, první kroky najdete právě v tomto článku.

Nejnovější příspěvky vypadají jako zbytečnost, ale není tomu tak. Je dobré mít možnost vidět, co ještě dalšího na blogu vyšlo. A tohle se k tomu hodí. Stejně jako související články (které mimochodem na @365tipu zatím nejsou, musím najít kde se schovávají).

Kontakt je hodně důležitá věc. Nejenom proto, aby bylo jasné, že váš blog či web není nějaké to anonymní dílko, ale také proto, aby vás mohli kontaktovat ti co něco chtějí či potřebují. Bývá dobré i trochu vysvětlit proč ten blog existuje a o čem je. Kde je mimochodem jedna mezera, o které vím od samého počátku – @365tipu slibuje jeden tip každý den, ale neříká jaký tip. Svým způsobem je to dost velké opomenutí.

RSS sice nepoužívají masy, ale je dobré umožnit přístup k obsahu blogu přes RSS. WordPress to umí a můžete to zobrazit buď pomocí widgetu (ve kterém je spousta dalších zbytečných věcí), nebo ručně pomocí odkazu. Zatím zde (uplně dole vlevo) můžete vidět onen widget, ale chystá se ho vyměnit za obyčejný „textový“ widget s odkazem na RSS.

TIP: Vůbec první tip, který @365tipu zveřejnilo je Milujete fotky? Pořiďte si Instagram. Původně to byl příspěvek jen na Plague, ale pak mi přišel užitečný. A když jsem ho dával na mé sociální sítě, napadlo mě, že začnu nový seriál. Celoroční seriál. A pak už to bylo nezastavitelné.

Ve WordPressu tyto  věci můžete přidávat pomocí předem hotových modulů- Hledejte v nastaveni Widgets/Widgety – jsou k nalezení v části „Vzhled“. Tedy tam, kde @365tipu měnilo šablonu. Je dobré vědět, že možnosti widgetů se liší podle šablony – mohou být vlevo, vpravo, dole na stránce i v různých podobách.